Sprawdzian zdania złożone współrzędnie i podrzędnie

Pobierz

Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Plik ZDANIE ZŁOŻONE WSPÓŁRZĘDNIE i PODRZĘDNIE.docx na koncie użytkownika savciu7 • Data dodania: 6 paź 2014 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Okazuje się, że analiza zdań złożonych podrzędnie (zdania złożone podrzędnie) może być łatwa i przyjemna.. I tak jak przy zdaniach współrzędnie złożonych należy dokonać ich analizy (zasady analizy znajdziemy w artykule dotyczącym zdań współrzędnie złożonych), …Zdanie złożone współrzędnie, podrzędnie, wielokrotnie… UWAGA!. a) Na szkolnym boisku spotkałem kolegów jeżdżących na rolkach.. zdanie złożone z podrzędnym przydawkowym b) Mimo gęstej mgły, dostrzegliśmy statki stojące na redzie.Zdania złożone współrzędnie częściej pojawiają się w codziennej komunikacji niż zdania podrzędne.. c) Wyjadę na kolonie i poznam nowych kolegów.. Niekiedy można usłyszeć o "zdaniu nadrzędnie złożonym".. Zwykle scala je spójnik współrzędności (np. i, oraz, albo).. Każde z podanych zdań pojedynczych przekształć w odpowiednie zdania złożone.. prawda fałsz: Zdanie podrzędne okolicznikowe sposobu określa: w jaki sposób została wykonana czynność ze zdania współrzędnego uzupełnienie zdania współrzędnegoZdania współrzędnie złożone Zdania podrzędnie złożone Interpunkcja w zdaniach wielokrotnie złożonych Schematy (wykresy) wypowiedzeń wielokrotnie złożonych i ich opis Imiesłowowe równoważniki zdańzdanie złożone współrzędnie łączne - Kasia poszła do sklepu i kupiła chleb., zdanie złożone współrzędnie wynikowe - Pilnie pracowaliśmy, więc otrzymaliśmy nagrodę., zdanie złożone współrzędnie rozłączne - Pojadę na wieś albo wybiorę się w góry., zdanie złożone współrzędnie przeciwstawne - Wybrałem się na zakupy, ale zapomniałem portfela., zdanie złożone .Zdania złożone dzielą się na zdania złożone współrzędnie (łączne, rozłączne, przeciwstawne i wynikowe) i zdania złożone podrzędnie (przydawkowe, dopełnieniowe, okolicznikowe, orzecznikowe i podmiotowe)..

Zdanie złożone podrzędnie orzecznikowe.

W 1986 r. pewien Amerykanin wymyślił metodę dzięki której na jego samochodzie cały czas rośnie trawa.. współrzędnie zdania złożone współrzędnie łączne i, oraz, rozłączne lub, albo, bądź, czy przeciwstawne a, jednak, lecz, ale wynikowe .. ZDAŃ ZŁOŻONYCH PODRZĘDNIE.. Edyta nie poszła do teatru, bo nie lubiła długich przedstawień.. Zdanie złożone podrzędnie składa się ze zdania nadrzędnego i zdania podrzędnego.. Zdanie "Nie sądziłam, że postąpisz tak nierozważnie" to zdanie złożone: a) współrzędnie rozłączne b) podrzędnie .Play this game to review Other.. Ten brakujący okolicznik (po zakupie biletu) jest w bardziej zgrabny stylistycznie i naturalny sposób komunikowany za pomocą zdania podrzędnego: …, kiedy kupię bilet.. a) współrzędnie przeciwstawne b) współrzędnie wynikowe c) współrzędnie łączne 5) Jest szaro, buro i ponuro, więc zostanę w łóżku.Zdania podrzędne i współrzędne: ćwiczenia 1.. Aha, jest jedna usterka ortograficzna.. Zdanie podrzędne jest okrśleniem zdania nadrzędnego.Alicja poprawia sprawdzian.. Pamiętajmy, że każde zdanie złożone o dwóch zdaniach składowych, które nie jest zdaniem współrzędnie złożonym, to zdanie podrzędnie złożone.Prezentacja w przystępny sposób pokazuje, jak odróżnić zdanie złożone współrzędnie od zdania złożonego podrzędnie.. Jeśli brakuje spójnika w wypowiedzeniu, dwa zdania łączą się ze sobą .Przykładowy sprawdzian ze zdań złożonych współrzędnie Wśród podanych zdań wskaż wypowiedzenie złożone podrzędnie: Ta sukienka mi się podoba, więc ją kupię..

14.a) podrzędnie b) współrzędnie 4.

Przekształć zdania pojedyncze na zdania złożone, zastępując rozwinięte przydawki odpowiednimi zdaniami podrzędnymi.. Bardzo ważne, aby zapamiętać połączenia między nimi.. Ostatnie wymienione, czyli zdania złożone podrzędnie są tematem tego wpisu.Sprawdzian dotyczący zdań złożonych współrzędnie i podrzędnieSprawdzian dotyczący zdań złożonych współrzędnie i podrzędnie.. Zdania podrzędne, czyli co znajdziemy w zdaniu podrzędnie złożonym O czym była mowa, bez względu na relację łączącą oba zdania współrzędne, każde z nich może istnieć także samodzielnie, bo stanowi odrębną całość znaczeniową.. Postaw przecinki.21.. Wskaż poprawną odpowiedź.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!. Format DOCX, 93,13 KB.Zdanie złożon współrzędnie składa się ze zdań składowych, w którym żaden nie określa drugiego.. Określ rodzaj zdań jako złożone podrzędnie lub współrzędne: Przeczytałem książkę .Podkreśl zdania złożone współrzędne.. 2Zdanie złożone może być: prosto tylko podrzędnie podrzędnie i współrzędnie: Zdanie złożone musi zawierać minimum dwie osobowe formy czasownika.. Sprawdzian.. Kupię kurczaka i przyrządzę go w curry.. Wskaż zdanie współrzędnie złożone: a) Wyjadę na kolonie, jeśli rodzice się zgodzą.. KtosPl 5 lat temu.. Zdanie złożone współrzędnieJeśli tak, będzie to zdanie złożone współrzędnie, a jeśli nie - podrzędnie..

Podkreśl zdania podrzędne przydawkowe.

Pamiętaj o przecinkach.. Zamień imiesłowowe równoważniki zdań na zdania podrzędne.ZDANIE ZŁOŻONE / \ Podrzędne Współrzędnie .. Dziadek pokazał wnuczce, jak oczyścić rdzę.. d) Kiedy wyjadę na kolonie, nie będę się nudzić.. We Włoszech w 1659 r. sąd oficjalnie wezwał owady do niezwłocznego powrotu do lasu oraz zabronił im niszczenia plonów.SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI Z ZAKRESU.. Zaprosił mnie kolega, który chodził ze mną do przedszkola.. Łatwiej rozpoznać wypowiedzenie złożone współrzędnie.W wypowiedzeniu podrzędnie złożonym zdanie podrzędne zwykle zastępuje (lub uzupełnia) jakąś niewyrażoną część zdania nadrzędnego (podmiot, przydawkę, dopełnienie lub okolicznik).. W zdaniach współrzędnie złożonych treści zdań składowych są: Zdania współrzędnie i podrzędnie złożone.. zdanie złożone z podrzędnym okolicznikowym spo­sobu E. zdanie złożone współrzędnie łącznie F. zdanie złożone współrzędnie wynikowe.. Wzajemnie się usupełniają..

... więc napiszę sprawdzian na piątkę.

"Cieszy mnie, że znalazłeś nowych przyjaciół" to zdanie złożone: a) współrzędnie łączne b) współrzędnie wynikowe c) podrzędnie podmiotowe 2.. Zdanie "Myślałem, że będziesz bardziej ostrożny" jest zdaniem: A. pojedynczym B. złożonym podrzędnie (z podrzędnym przydawkowym) C. złożonym współrzędnie łączniea) jest zdaniem złożonym b) jest równoważnikiem zdania c) ma dwa orzeczenia d) jest zdaniem oznajmującym 13.. Spi.Przygotuj się do sprawdzianu !. Jest to zdanie: A. złożone podrzędnie dopełnieniowe, B. złożone podrzędnie przydawkowe, C. złożone podrzędnie okolicznikowe przyczyny, D. złożone podrzędnie okolicznikowe celu.. "Zdania złożone współrzędnie i podrzędnie", klucz odpowiedzi do kartkówki, plik: -zdania-zlozone-wspolrzednie-i-podrzednie-klucz-odpowiedzi-do-kartkowki.doc (application/msword) Teraz polski!Wiemy już, że zdania podrzędne uzupełniają treść i brakujące składniki (części) zdania nadrzędnego.. Wystarczy poznać rodzaje zdań podrzędnych, zrozumie.Sprawdzian dotyczący zdań złożonych współrzędnie i podrzędnieSprawdzian dotyczący zdań złożonych współrzędnie i podrzędnie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt